دپارتمان زبان و ادبیات فارسی شهرستان تاکستان
 
قالب وبلاگ
............................صفحه اصلی...................ورود...........عضویت............-- دانشگاه فرهنگیان قزوین کانال سروش کانال سروش کانال سروش کانال سروش

بسم الله الرحمن الرحیم
ص والقرآن ذی الذکر
علم فرهنگ دورانی جهت شکوفایی، پرورش،شدن و ساختن بود، دورانی که همراه با دوران شیرین دانشجویی لحظات ناخوش را با یاد خدا به خوشی بدل کرد، دورانی خوش و خرم که شاید نتوان با چیزی عوض کرد
انجمن در اردیبهشت1394 با خانم سیده فهمیده مینویی،بنده حقیر(محمد رحمانی)، آقای حسن منصوری جوزانی و خانم سمیرا علیزاده عبدالعلی تشکیل شد ؛دست روزگار بر آن بود که زود تر از وجود این سه بزرگوار خدا حافظی کنیم دیگر مجالی برای حقیر نیست .
علم فرهنگ نخستین انجمن فرهنگی در دانشگاه فرهنگیان هست که با هدف رضای الهی جهت شکوفایی استعداد های دانشجومعلمان و ایجاد مهارت های لازم تشکیل گردید.
در اینجا از خدمات بی دریغ برادران خوبم مهدی بابامحمودی، امید افشاری،امیرحسین خانی، حمیدرضا آقاجانی، سعید رضایی، مجید نصیری،فریبرز غلامی،برادران ربیعی و آقای محتشم نادری و خواهران ارجمند خانم رضایی، خانم بیگدلی،خواهران بزرگوار خانم ها عبده،خانم شریفی،خانم قادری،خانم جلیلیان، خانم اصل تقویمی،خانم قاسمی، خانم مظلومی که در هیئت مرکزی انجمن حضور داشتند و آقای میلاد قاسمی ، آقای رسول نوری، آقای مهرداد زرآبادی و تمامی اعضای شریف مدیریت زبان پژوهی صمیمانه سپاسگزارم که حقیر را در این راه کمک فرمودند.
در این جا از همه ی شما بزرگواران خدا حافظی می کنم و برای شما بهترین ها را آرزو می کنم.
رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَیتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً

محمد رحمانی-دبیر انجمن علم فرهنگ

نظر دهی آزاد است-مدت نظر دهی یک هفته
طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشگاه، مناسبت، اخبار، نگاره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 19:41 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]

به عقیده بسیاری از بزرگان دنیای مدیریت به‌ویژه پیتر دراکر، آنچه همه مردم می‌دانند اغلب اشتباه است. زیرا افراد یک یا چند فرضیه خطا را مطرح می‌کنند و سپس دیگران آن را می‌پذیرند. برای استفاده موثر از این دیدگاه، تصمیم‌گیرنده نیاز دارد منبع را بررسی و اعتبار آن را تعیین کند. معمولا رسیدن به منبع اصلی پردردسر و دشوار است. به عقیده بسیاری از بزرگان دنیای مدیریت به‌ویژه پیتر دراکر، آنچه همه مردم می‌دانند اغلب اشتباه است.


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، راهنمایی و مشاوره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 18:01 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]1- با قدردانی به موقع از كارمندان، انرژی كاری آنان را افزایش دهید و حُسن خلاقیت را در آنان تقویت كنید.

2- موقع حرف زدن با اعتماد به نفس به چشمان افراد نگاه كنید و همیشه متبسم باشید.

3- هرگز برای پیشبرد اهداف كاری خود، دیگران را با وعده های بی اساس فریب ندهید.

4- سعی كنید اسامی كارمندان را به خاطر بسپارید و در حین صحبت كردن با آنان، نامشان را به زبان بیاورید.

5- همواره به خاطر داشته باشید به كار بردن الفاظ مؤدبانه از اقتدار شما نمی كاهد.

6- اشتباهات زیردستان را بیش از حد لازم به آنها گوشزد نكنید.

7- امین و رازدار افراد باشید.

8- روی اشتباهات خود پافشاری نكنید و بی تعصب خطاهای خود را بپذیرید.

9- با عبارات كنایه آمیز و نیش دار به دیگران درس عبرت ندهید.

10- با آرامش و خونسردی به حرف های دیگران گوش كنید و برای صرفه جویی در زمان مرتباً حرف آنان را قطع نكنید.

11- روش محاسبات مالی را تا حدی یاد بگیرید تا قادر به تجزیه و تحلیل گزارشات مالی سازمان باشید.

12- در جلسات دائماً به ساعت خود نگاه نكنید.

13- به نحوه پوشش و ظاهر خود توجه كنید.

14- تا صحت و سقم مسئله ای روشن نشده، كسی را مؤاخذه نكنید.

15- معاشرین متملق خود را جدی نگیرید.ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، راهنمایی و مشاوره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 17:05 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]

مدیران موفق برای رسیدن به خواسته‌های خود قوانینی دارند. این قوانین شامل عادت‌های ساده روزانه هم می‌شود. ۲۱ مدیر موفق از کارهای ساده‌ای که با انجامشان به موفقیت رسیده‌اند را برای شما بازگو می‌کنند.

اکثر مدیران موفق، حرفه خود را هدایت می‌کنند و زندگی برای آن‌ها آسان می‌شود، آن‌ها به کار یا تجارت ‌خود مجال در دست گرفتن رندگیشان را نمی‌دهند. آن‌ها صبح زود از خواب برمی‌خیزند، به سلامت خود اهمیت می‌دهند، در مورد پول خود هوشمندانه عمل می‌کنند. آن‌ها قدرخواب خوب شبانه، تعطیلات و یک کتاب خوب را می‌دانند و در زمان کار به قوانین و روال روزانه خود می‌چسبند. این ۲۱ نقل‌قول از مدیران موفق را به‌خاطر بسپارید، عادات ساده روزانه‌ای که در موفقیت ‌آن‌ها نقش بسیاری داشته‌اند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، راهنمایی و مشاوره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 16:55 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]


زمانی که علم جامعه شناسی آشکارا اعلام می کند ازدواج در زمره پیچیده ترین روابط انسانی است، شاید بتوان تأمل زیادی در این خصوص داشت و از زوایای مختلف آن را مورد بررسی قرار داد، زیرا بسیار شنیده شده که ازدواج، مظهر برخورد فرهنگ و طبیعت است. به این صورت که جامعه می کوشد طبیعت را مهار کند و آن را به فرهنگ تبدیل نماید و به دلیل همین ویژگی هاست که بیان می شود میثاق زناشویی با توجه به زمان و شرایط دوران خودش، دچار دگرگونی ها و تغییراتی شده ، ولی نفس آن از قدیم الایام یکی بوده است.

ازدواج ابعاد گوناگونی دارد و انتخاب همسر نیز گزینه های متفاوتی دارد که جدای از نزدیکی فرهنگ ها ، جغرافیا، تحصیلات و...« سن » یکی از ویژگی هایی است که مورد توجه بوده و تفاوت سنی در همه اعصار به گونه ای بوده که نشان می دهد در تفاوت سنی زوجین ، مرد چند سالی بزرگتر از زن بوده است. به طوری که در ایران پدیده گزینش همسر، پراکندگی خاصی داشته است؛ از این رو تفاوت سن زوجین در ایران امری طبیعی به نظر می رسد و میزان این تفاوت، تا آنجا مورد توجه قرار می گیرد که در بیشتر موارد میان 4 تا 12 سال است


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، راهنمایی و مشاوره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 15:51 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]


یکی از مسائلی که قشر جوان امروز جامعه با آن مواجه اند بحث ارتباط با جنس دیگر است که می تواند در قالب ازدواج و دوستی تجلی یابد.  یکی از رسم و رسوماتی که در دانشگاهها رایج شده ، پیوند آسمانی ازدواج است. دانشجو هر چند با هدف تحصیل به دانشگاه می رود اما بعد از مدتی می تواند زوج مناسب خود را هم پیدا کند و به این ترتیب یک ازدواج علمی هم صورت می گیرد! 

دانشگاهها هم که از این رسومات خوش یمن استقبال می کنند، هر سال در تدارک برگزاری بهترین جشن های ازدواج دانشجویی هستند؛ زوجهای دانشجو را به مشهد مقدس اعزام می کنند و خلاصه هر کاری از دستشان برآید، انجام می دهند تا ازدواج دانشجویی به بهترین شکل برگزار شود.

  دانشجویان چه می گویند؟  به غیر از اینکه ازدواج دانشجویی می تواند چه مزایا یا معایبی داشته باشد لازم است به نظرات دانشجویان هم توجه شود، تعداد زیادی از دانشجویان مخالف و عده ای هم موافق هستند.  ساناز محمدی دانشجوی رشته زبان انگلیسی دانشگاه تهران ازدواج دانشجویی را خیلی معمولی و مانند ازدواج های سنتی یا ازدواج هایی که بر اساس دوستی صورت می گیرد، می داند اما تاکید می کند که اگر هم قرار است بین دو دانشجو ارتباطی عاطفی برقرار شود به قصد ازدواج باشد.


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، راهنمایی و مشاوره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 15:46 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]

 دوره آشنایی یا خواستگاری مرحله تبادل اطلاعات و احساسات بین دختر و پسر و خانواده هایشان است. مرحله ای که پایه و اساس ازدواج را شکل می دهد و برای یک ازدواج موفق لازم است از محدودیت ها و اشتباه های رایج در آن آگاهی بیشتری کسب کنند تا خشت اول را درست سرجایش بگذارند.

همیشه از فواید دوران آشنایی صحبت کرده ایم. اما این دوره علاوه بر فوایدش دارای معایب و محدودیت هایی هم هست. اول این که، در این مرحله دو نفر سعی می کنند ویژگی های مثبتی از خود نشان دهند و به جای این که خود واقعی خود را به تصویر بکشند، تصویری از آن چه که دوست دارند باشند، یعنی خود آرمانی را به نمایش می گذارند.

این تصویر تحریف شده پس از ازدواج و مواجهه با فراز و نشیب های زندگی مشترک کنار می رود و خود واقعی افراد بروز می کند که این خود برای همسرشان ناشناخته است.


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، راهنمایی و مشاوره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 14:39 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]


برخی آمارها از افزایش زندگی مجردی، بین پسران و دختران در آستانه ازدواج حکایت می کند. افزایش آمار زندگی مجردی جوانان ، یک آسیب نوظهور تلقی می شود. اما چه چیزی عامل بروز این پدیده است؟ ویژگی جامعه بشری زیستِ خانوادگی انسان ها بوده است. در حوزه اعتقادات و فرهنگ ما نیز به تاسی از آیه شریفه 21 سوره روم " من برای شما از جنس خودتان جفتی آفریدم که در کنار هم آرامش داشته باشید" زندگی خانوادگی از اهمیت و ارزش برخوردار است. زیست متعهدانه اگر به درستی شکل بگیرد، موفق تر خواهد بود و آرامش بیشتری خواهد داشت.


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، راهنمایی و مشاوره،
[ یکشنبه 30 آبان 1395 ] [ 12:36 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]
جغرافی یا جغرافیا (1) کلمه ای است یونانی مرکب از دو جزء «جئوس» (زمین) و «گرافوس» (تصویر یا نگاشتن) پس معنی آن زمین نگاری می شود. ولی در متون اسلامی عنوان کتاب مارینوس صوری (2) (70 130 م) و کلودیوس بطلمیوس (90 168 م) یا بطلمیوس القلوذی است که به زبان عربی صورة الارض ترجمه شده است، و این نام توسط برخی از جغرافی دانان اسلامی به عنوان نام آثار جغرافیایی ایشان به کار رفته است. مسعودی (وفات 345 ه.ق). جغرافی را به «قطع الارض» معنی کرده است یعنی «پیمودن زمین(3)». با این همه، این کلمه برای نخستین بار توسط نویسندگان رسائل اخوان الصفاء به معنی «نقشه دنیا و اقلیم ها» (خریطة العالم و الاقالیم) و نیز به معنی «صورة الارض» به کار رفته است.(4) اعراب از جغرافی به عنوان علمی دقیق و دارای حد و رسم و موضوع خاص و دلالت خاص و جدید خبر نداشتند. آثار جغرافیایی عرب را بر اساس چند اصل پایه گذاری کرده اند، و تک نگاریهای آنها در جنبه های گوناگون جغرافیا در زیر عنوان هایی همچون کتاب البلدان، صورة الارض، المسالک و الممالک، علم الطرق و جز آن یاد شده است. بیرونی المسالک را به عنوان علمی که از تثبیت مقام جغرافیایی اماکن بحث می کرد، در نظر گرفته. المقدسی در کتاب خود احسن التقاسیم فی معرفة الاقالیم به بحث نسبة کافی از وجوه جغرافیایی در مفهوم روزگار ما، به علمای جدید نزدیکتر شده است. به هر صورت، کاربرد واژه جغرافیا در زبان عربی نسبة جدید است.(5)
ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، علوم اجتماعی،
[ شنبه 29 آبان 1395 ] [ 17:32 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]

توریست به کسی اطلاق می شود که صرف نظر از کنجکاوی به قصد تفنن و تفریح سفر می کند. در جایی دیگر به کسی که برای خشنودی خود و لذت بردن مسافرت می کند ، توریست گفته شده است . توریست ، فردی است که بیش از یک روز و کمتر از یک سال در محلی غیر از زیستگاه دائمی خود بماند . توریست کسی است که با نیت کار ، تفریح و یا لذت بردن از محیط پیرامون از محل زندگی دائم خود دور شده و برای مدتی که می تواند بین یک روز تا یک سال باشد در محل دیگری بماند .

بر اساس تعریف بین المللی « توریست کسی است که به منظور تفریح ، بازدید از نقاط دیدنی، معالجه ، تجازت ، ورزش و زیارت به کشور دیگری سفر کند ، مشروط بر اینکه مدت اقامت او از 24 ساعت کمتر و از 6 ماه بیشتر نباشد و در فاصله ای کمتر از 70 کیلومتر انجام نگیرد .

سازمان جهانی جهانگردی گردشگررا اینگونه تعریف نموده است :

گردشگر: کسی که حداقل یک شب در یک اقامتگاه عمومی یا خصوصی در محل مورد بازدید ، به سر برد .

توریسم واژه ای است متشکل از دو بخش تور (Tour) یعنی سفر ، سیاحت ، مسافرت یا گردش کردن و ایسم (Ism) که پسوندی است مصطلح به معنای مکتب با طرز تفکری خاص .

در واقع توریسم یعنی مکتبی که پایه ی فکری ان سیاحت و جهانگردی است و توریست کسی است که به مسافرت و جهانگردی می پردازد .

گردشگری یا توریسم ، واژه ای فرانسوی است که از ریشه ی تور گرفته شده است . تور در زبان فرانسه به معنای حرکت دورانی ، عمل پیمودن ، طی کردن ، سیر کردن و گردش نمودن می باشد.

در فرهنگ اکسفورد توریسم به معانی مختلف از جمله : سفر کوتاه و گذر کردن از جایی ، و یا : تجارت تهیه ی خدمات وپذیرایی برای مردمانی که از یک مکان دیدن م ی کنند و فرهنگ و بستر نیز بیان می دارد: مسافرتی که به منظور تجارت، لذت و یادگیری صورت گیرد و به نقطه شروع بازگردد .

گردشگری  مجموعه تعامل هایی است که در فرایند جذب و میهمانداری ، بین توریست ها ، سازمان های مسافرتی ، دولت های مبدا ، دولت های میزبان و مردم محلی برقرار می شود .

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، گردشگری،
[ جمعه 28 آبان 1395 ] [ 14:31 ] [ محمد رحمانی(مدیر R) ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

تعداد کل صفحات : 4 :: 1 2 3 4

درباره وبلاگ

گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی متوسطه اول شهرستان تاکستان
علم فرهنگ
کد شاماد:
1-1-693734-64-0-4
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات