دپارتمان زبان و ادبیات فارسی شهرستان تاکستان
 
قالب وبلاگ
............................صفحه اصلی...................ورود...........عضویت............-- دانشگاه فرهنگیان قزوین کانال سروش کانال سروش کانال سروش کانال سروش

سلام خدمت شما دوستان خوبم مطلبی که امروز برای شما آماده کردم در خصوص معرفی و نگهداری یک گیاه زیبا و رونده هست که هر خانه ای رو زیبا و خوش بو میکنه، در بهار بوی گل های این گیاه وقتی در حیاط باشه آدمو مست میکنه، پیچ امین الدوله از گیاهان متداول و قدیمی در ایران بوده و در بیشتر منازل قدیمی برای پوشش آلاچیق ، چَپَر ، داربست های چوبی از آن استفاده میكردند.

معرفی پیچ ایمن الدوله

معرفی و نگهداری پیچ امین الدوله

پیچ امین‌ الدوله گونه‌ای از گیاهان گلدار چندساله از جنس Lonicera و از تیره آقطیان است. پیچ امین الدوله به سه منظور پرورش داده می‌شود:

به‌عنوان یک گیاه رونده یا یک گیاه رونده معطر و حتی به‌عنوان یک بوته با گل‌های رنگی. یاس امین الدوله تابستانی یکی از انواع بسیار جذاب یاس می‌باشد، که بسیار رونده و مقاوم می‌باشد و تا ارتفاع ۶ تا ۹ متر بلند می‌شود. این گیاه تیغ ندارد، به‌همین دلیل برای مرتب کردن آن بر روی سطوحی چون دیوار‌ها و طاق‌ها، مشکلی نخواهید داشت. در غیر این‌صورت می‌توانید آن‌را به شکل یک بوته در بی‌آورید.

چرا اسم این گیاه پیچ امین الدوله است؟ این گیاه منتسب به علی‌خان امین‌الدوله، صدر اعظم مظفرالدین شاه قاجار است که گفته شده است اولین بار این گیاه را در ایران و در باغ امین‌الدوله کاشته بوده.

پیچ امین الدوله دارای گل هایی بسیار معطر است که در هنگام باز شدن به رنگ سفید است و کم کم به رنگ زرد متمایل میشود و دارای طعم شیرینی در انتهای گل میباشد.

انواع مشهور پیچ ایمن الدوله

پیچ امین الدوله ژاپونی

۱ ـ پیچ امین الدوله پریکلی منیوم L.periclymenium:

است که عطری بسیار دلپذیر دارد. گلهای لوله ای شکل گلدسته ای به رنگهای سفید، کرم و ارغوانی ملایم تمام گیاه را می پوشاند. شکفتگی گلهایش از اواسط خرداد تا شهریور ماه است.

۲ ـ پیچ امین الدوله بلژیکا L.belgica:

که شکفتگی گلهایش زودرس میباشد. گلبرگها به رنگهای گوناگون مشاهده میشوند و بخصوص قسمت خارجی گلبرگها تیره تر است.

۳ ـ پیچ امین الدوله سرو تینا Serotina:

که شکفتگی گلهایش به کندی وآرام صورت میگیرد. از ارقام دیگر این گیاه نوعی دورَگِه وجود دارد که گلهای زرد پرتقالی و برگهای دائمی دارد.

گلهای این گونه بخصوص بدون عطر و دارای دوام طولانی است و ازتیرماه تا آذرماه ادامه دارد. دو رَگِه دیگری از این درختچه وجود دارد که دارای گلهای زرد ارغوانی بوده و فقط درتابستان گل میدهد.

۴ ـ پیچ امین الدوله چینی L.chinensis:

دارای گلهای صورتی و برگهای ارغوانی است و تضاد بین این دو رنگ حالت عجیبی بوجود می آورند.

۵ ـ پیچ امین الدوله ژاپونی L.japonica:

این گونه از انواع مقاوم و نیرومند است . از اردیبهشت ماه تا هنگام یخبندان غرق درگلهای سفید میباشد. در اواخر دوران گلدهی گلبرگهایش به رنگ زرد و یا کِرِم در میآیند و تا کنون دو رقم ژاپنی آن مشاهده شده است.

۶ ـ پیچ امین الدوله رتیکولاتا L.Reticulata:

از انواع پاکوتاه بوده در سینه مال و خاکهای شیب دار برای جلوگیری از ریزش خاک و سبز کردن خاک مورد استفاده قرار میگیرد. تمام انواع این درختچه پیچنده هستند و شاخه ها بدور پایه انتخاب شده میپیچند. پایه ها اگر به شکل طاق کوچک یا داربست های چوبی کوتاه و بلند انتخاب شوند به تزئین باغچه کمک میکنند.

شرایط نگهداری و نیازها:

مناطق قابل کشت

برای نواحی خنک تا گرم مناسب است،اما برای مناطق حاره مناسب نیست.

میزان نور و دما

هر گیاهی برای گل دهی نیاز به نور کامل دارد اما پیچ امین الدوله از آن گیاهانی است که برای در نور کم، نیمه سایه و حتی در سایه کامل نیز گل می دهد. اما باید در نظر بگیرید که در شرایط سایه کامل گل دهی به تاخیر می افتد.

خاک

خاک لازم برای این گیاه، خاک مغذی و خاک برگ است و به رطوبت فراوان نیز نیاز دارد.

روش های تکثیر پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله را میتوان به سه روش: قلمه، کاشت بذر و همچنین خوابانیدن شاخه تکثیر نمود که در زیر به طور کامل همه روشها توضیح داده می شود.

۱- قلمه پیچ امین الدوله

بیشتر انواع این گیاه را از راه قلمه تکثیر می‌کنند. این قلمه‌ها بهتر است در تیر ماه که گیاه در پر گل‌ترین وضعیت خود قرار دارد، تهیه شوند. از حرارت ملایم برای تحریک ریشه‌های قلمه‌ها استفاده کنید، گیاهان جوان‌تر را به‌محض این‌که ریشه دادند، به محیط خنک منتقل کنید. پیچ امین الدوله، خود را به شیوه خاصی تکثیر می‌کند، به این‌صورت که شاخه‌های خود را روی سطح زمین گسترده می‌کند و این شاخه‌ها به مرور زمان ریشه می‌دهند.

آبیاری:بوته های نورُسته به آبیاری منظم نیاز دارند،اما بوته های جاافتاده برای مدتی کاملاً طولانی خشکی را تحمل می کنند. با این حال، ظهور شاخ و برگ بهتر و گلهای بیشتر نتیجه ی آبیاری عمیق و منظم در هوای گرم و خشک خواهد بود.

۲- کاشت بذر پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله

پوسته و گوشته وصل شده به بذر پیچ امین الدوله را کاملا جدا کنید و آنها را در یک دستمال کاغذی بپیچید و  اجازه دهید تا به طور کامل به مدت بیست و چهار ساعت خشک شوند, بذر تمیز و خشک شده پیچ امین الدوله را در یک دستمال نم دار یا مرطوب بگذارید, سپس آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و درب پلاستیک را محکم ببندید، این کیسه را به مدت زمان دو تا سه ماه با حفظ رطوبت در یخچال نگهداری کنید.

بعد از این مرحله که به مرحله سردسازی معروف می باشد، بستری را که می خواهید بذر را در آن بکارید را با خاک سترون و یا ترکیبی از کود گیاهی و شن باغبانی به نسبت پنجاه پنجاه بپوشانید و مرطوب کنید، هر بذر از این گیاه را به آهستگی در گلدانی جداگانه بکارید و با مخلوط خاک های استریل شده بپوشانید، این گلدانها را در یک محیط گرم بگذارید و به آنها مدت زمانی به اندازه دو تا شش هفته برای جوانه زدن بدهید. ( این محیط گرم می تواند حتی پشت پنجره های آفتاب گیر باشد چون دریافت شش تا هشت ساعت نور مستقیم آفتاب برای این بذرها ضروری است.)

بستر بذر را مرطوب نگه دارید اما به هیچ عنوان در آبیاری زیاده روی نکنید. وقتی جوانه های گیاه پیچ امین الدوله به اندازه پنج تا هفت سانتی متر رشد کردند و سر از خاک بیرون آوردند، هر نهال را جداگانه در گلدان یا بستری که پنجاه پنجاه از خاک استریل شده یا ترکیب کود گیاهی و شن باغبانی پر کرده اید، بکارید.

۳- خواباندن گیاه پیچ امین الدوله

اما روش خوابانیدن گیاه نیازی به جدا کردن شاخه نیست. یکی از شاخه های بلند گیاه را انتخاب کنید و قسمتی از آن را در عمق ۳ سانتی متری قرار دهید و به گونه ای روی آن خاک بریزد سر شاخه بیرون بماند. بعد از چند روز گیاه شروع به ریشه زایی می کند. بعد از آن می توانید شاخه را از گیاه اصلی جدا کرده و به گلدان و یا مکان مورد نظزتان منتقل کنید.

کوددهی: می تواند بدون هرگونه کود مکمل به نشو و نما ادامه دهد،اما از دریافتِ مواد غذاییِ چند منظوره در اوایل بهار و مجدداً در اواسط تابستان سود می برد.

مشکلات: آفتی که برای این گیاه بسیار خطرناک است، شته می‌باشد که در اثر کثیفی بیش از حد ریشه ایجاد می‌شود. این آفت‌ها ویروسی ایجاد می‌کنند که این گیاه را ضعیف و حتی نابود می‌کند. برای کنترل شته‌ها باید یا از اسپری ضد شته استفاده نمود و یا اینکه آن‌را طوری قرار داد که ریشه‌هایش در سایه و شاخه‌هایش در معرض آفتاب باشد.

هرس پیچ امین الدوله

هرس پیچ امین الدوله بیشتر به علت فرم دهی انجام میشود، شاخه های مزاحم را حذف میکنیم و شاخه های خوش فرم را به قیم ببندید. معمولاً بعضی از شاخه های داخلی پیر و گاهی خشک می شوند. آنها را جدا کنید. تا گیاه شکل مناسب خود را پیدا کند

به طور کلی: بهترین وقت هرس بلافاصله بعد از خاتمه ی گل دهی است. هرس عرضی آن باعث می‌شود که گیاه بهصورت طولی رشد بیشتری داشته باشد.

* این گیاه با کلماتیس، به ژاپنی و یا گل‌های وحشی ترکیب زیبایی ایجاد می‌کند.

* خوب است بدانید که پیچ امین الدوله منبع شهد مهمی برای حشراتی همچون زنبورها و پروانه ها و پرندگان مرغان زرین پر می باشد.

ارزش دارویی پیچ امین الدوله

گل پیچ امین الدوله ژاپنی از ارزش بالای دارویی در طب سنتی چین دارا است. خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد و به برطرف کردن گرمازدگی و از بین بردن مواد سمی کمک بسیار زیادی می کند. همچنین در درمان تب، آنفلوآنزا، سردرد، سرفه، عطش، و گلو درد کاربرد دارد. برگ های خشک شده نیز در طب سنتی چینی استفاده می شود.

مشکلات و بیماری پیچ امین الدوله

گیاه را پس از انتقال از گلخانه به حیاط برگ های زرد پیدا کرده:

طبیعی هستش پس از انتقال گیاه از شرایط گلخانه به محیط بیرون این موضوع پیش بیاید مخصوصا در فصل بهار و تابستان . هنگامیکه گیاه تازه خریداری شده رو به منزل میاورید ویا گلدانش رو جابجا یا تعویض میکنید با توجه به تغییرات شرایط محیطی گیاه دچار شک میشه ومشکلاتی(مانند ریزش برگ وگل،توقف رشدوگلدهی،زردی برگها و…) براش بوجود می اید که به مرور و با فراهم کردن شرایط ایده ال رشد کم و کمتر خواهد شد و ممکنه چندین هفته ادامه داشته باشه.

خاک مورد نیاز و شاخه های مناسب برای قلمه کدام هستند؟

برای قلمه ماسه بادی رودخانه ای مناسب است.شاخه های جوان مناسبتر است.

پایین ساقه ها برگ ها زرد میشوند و میریزند و برگ های بالایی سیاه میشوند.

نور این گیاه باید ملایم باشد و آفتاب تند وشدید برایش مضر است.برای زهکشی بهتر، قبل از کاشت در کف گلدان ها، دو یا سه سوراخ ایجاد کرده و از زیرگلدانی بزرگ استفاده کنید. خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد.

منبع:

http://golemanoto.ir/%D9%BE%DB%8C%DA%86-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%AF%D9%88%D9%84%D9%87/
طبقه بندی: نگاره،
برچسب ها: گل،
[ پنجشنبه 16 خرداد 1398 ] [ 20:41 ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی متوسطه اول شهرستان تاکستان
علم فرهنگ
کد شاماد:
1-1-693734-64-0-4
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic