دپارتمان زبان و ادبیات فارسی شهرستان تاکستان
 
قالب وبلاگ
............................صفحه اصلی...................ورود...........عضویت............-- دانشگاه فرهنگیان قزوین کانال سروش کانال سروش کانال سروش کانال سروش
معرفی فرمانداری آبیک
معرفی شهرستان آبیک

تاریخچه شهرستان آبیک                                                                     
شهرستان آبیک با وسعتی بالغ بر 1534 کیلومتر مربع در 50 کیلومتری شرق شهر قزوین و در 90 کیلومتری غرب تهران قرار دارد. این شهرستان دارای دو شهر به نام های آبیک و خاکعلی، دو بخش، پنج دهستان و شصت و هشت روستا می باشد و در کنار دو جاده ترانزیتی مهم کشور قرار دارد. از جاذبه های طبیعی آبیک می توان به منطقه فشگلدره، روستای زرگر با زبان رومانلو، منطقه زیبا و ییلاقی زیاران، مسیر رودخانه بهجت آباد، روستاهای آتانک، کهوان، حاجی آباد، دارالسرور و روستاهای پلکانی وندر و توداران اشاره نمود. از آثار تاریخی و ابنیه شاخص این منطقه می توان به امام زاده ابراهیم (ع) در روستای ابراهیم آباد، مقبره رئیس المجاهدین در جاده ترانزیت قدیم، امام زاده احمد و محمود روستای قشلاق ، امام زاده علی شکرناب (ع)، کافر قلعه، امام زاده سبزه پوش، حمام و آب انبار ابراهیم آباد بخش بشاریات، حمام و آب انبار خاکشان و گرمابه تاریخی زیاران اشاره نمود. که غالب آنها دارای شماره ثبت ملی می باشند. از آئین ها و مراسم سنتی منطقه می توان به آئین مافی صبح روز عاشورا در روستای زیاران و مراسم طشت گذاری که در آغاز ماه محرم برگزار می گردد اشاره داشت. از بازی های بومی و محلی رایج در منطقه می توان به بازی حمام حمام و مراسم سنتی هالای و دبو دبو اشاره نمود. جاجیم بافی، سبد بافی، گلیم بافی و قلاب بافی از دیگر هنرهای سنتی این منطقه می باشد.

بسمه تعالی

 

نگاهی اجمالی به شهرستان آبیک :

شهرستان آبیک با مساحتی بالغ بر 1302 کیلومتر مربع دارای دو بخش، دوشهر، 5 دهستان،   56 دهیاری فعال ، 126 آبادی   است ودر حال حاضر جمعیتی حدود 98000 نفر را که 58000نفر آنان در شهرها و 40000 آنها در روستاها ساکنندرا در خود جای داده است.

 این شهرستان با تقدیم 250 شهید به انقلاب اسلامی یکی از مستعدترین مناطق کشور از لحاظ کشاورزی ، صنعتی ، دامداری ومرغداری به شمار می آید. قرار گیری شهرستان در مجاورت کریدور شرق به غرب کشور(آزادراه تهران تبریز) ، راه آهن تهران تبریز ومتروی در حال احداث هشتگرد  - محمدیه ویژگی خاصی به این شهرستان بخشیده است. استقرار یک شهرک دانشگاهی با 19 واحد  دانشگاهی ومرکزآموزش عالی در حال احداث شرایط منحصر به فردی را در سطح کشور ازاین حیث  دراین شهرستان به وجود آورده است .در حال حاضر نیز 6 واحد دانشگاهی ومرکز آموزش عالی در این شهرستان مشغول تربیت قریب به 8000تن از جوانان کشوردر رشته های علوم پایه ، فنی ومهندسی وسایر رشته های دانشگاهی است .

از لحاظ پتانسیلهای صنعتی نیز این شهرستان دارای توانمندیهای بسیار مناسبی است به طوری که در حال حاضر یک شهرک صنعتی فعال ، یک شهرک صنعتی در حال واگذاری ویک ناحیه صنعتی در حال مطالعات مکانیابی است .

 این شهرستان در نقطه مرزی بین استان قزوین و استان البرز و همچنین محل اتصال استانهای غرب به شرق کشور قرارگرفته و به دلیل ممنوعیت احداث واحدهای صنعتی در شعاع 120 کیلومتری تهران و نزدیک بودن شهرستان به پایتخت و قرار گرفتن در مسیر آزادراه کرج قزوین ونزدیکی به بازار مصرف 20 میلیونی استانهای تهران ،البرز وقزوین  از امکانات مناسبی زیربنایی برخوردار می باشد . هم چنین وجود نیروی کار فراوان . موقعیتی فراهم نموده تا سرمایه گذاران رغبت بیشتری به سرمایه گذاری در این شهرستان داشته باشند و این گونه زیرساختها و شرایط باعث شده است که تعداد 240 واحد صنعتی مشغول فعالیت ( با مجموع سرمایه گذاری 7248683064 میلیون ریال) موجبات اشتغال 9540 نفر را فراهم نمایند و تعداد 502 طرح در این شهرستان در حال احداث ( با مجموع سرمایه گذاری 4093378303 میلیون ریال)می باشد که با تکمیل این طرحها تعداد 26538 نفر دیگر نیزمشغول به کار خواهند شد.

کل اراضی شهرستان اعم از آبی، دیم و آیش 127500 هکتار برآورد گردیده است که از این میزان سالانه حدود 37000 هکتار به کشت محصولات زراعی به صورت آبی و 3000 هکتار به صورت دیم و 3500 هکتار باغ که شامل 3000 هکتار بارور و 500 هکتار نهال          می باشد اختصاص می یابد.

در سال حدود 500 هزار تن محصولات زراعی در شهرستان تولید می شود که محصول استراتژیک گندم با سطح زیرکشت 17000 هکتار و پس از آن ذرت با 10000 هکتار بیشترین سطح زیر کشت را دارا   می باشند. جو با 3000 هکتار و کلزا با 2000 هکتار در رده های بعدی قرار دارند.

شهرستان آبیک یکی از قطبهای قوی دامپروری و مرغداری کشور و استان قزوین       می باشد. تولید روزانه شیر شهرستان 207 تن بوده که این مقدار 4/21درصد تولید شیر استان قزوین را شامل می شود.

این شهرستان با توجه به دارا بودن تعداد بالای مرغداریها صنعتی حجم بالایی از تولید تخم مرغ، جوجه یکروزه و گوشت مرغ استان و کشور را به خود اختصاص داده است. در این خصوص می توان به تولید روزانه 000/000/2 عدد تخم مرغ که 75 درصد تولید  تخم مرغ استان و 8 درصد تولید تخم مرغ کشور را شامل می شود اشاره کرد. میزان تولید گوشت مرغ شهرستان نیز در سال حدود 5000 تن   می باشد.

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی متوسطه اول شهرستان تاکستان
علم فرهنگ
کد شاماد:
1-1-693734-64-0-4
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic